Endodonti (Kanal Tedavileri)

Kanal tedavisi dişin canlı dokusunun dişten uzaklaştırılması ve boşalan kısmın doldurulması işlemidir.

Dişlerin çok derin çürüklerinde yada dişin canlılığını yitirdiği durumlarda bu tedavi uygulanır. Kanal tedavisi pek çok hastaya ürkütücü gelmektedir ancak his olarak normal bir dolgudan farkı yoktur.Ağrı hissedilmemektedir. Çok iyi kanal tedavisi ile çekimi düşünülebilecek dişler çok uzun yıllar ağızda kalabilmektedir.Genellikle derin çürüklerde gece ağrısı olmuş ise sıcakla başlayan ağrı var ise ve soğuk ağrıyı rahatlatıyor ise kanal tedavisi olma olasılığı çok yüksektiKanal tedavisi yapılma nedeni

Dişe ilk kez kanal tedavisi yapılacak ise:

Diş çok çürümüş olabilir. Dişler çok çürüdüğünde mikroplar dişin canlı tabakasını da hastalandırır ve diş çok duyarlı hale gelir. Kendi kendine başlayan ağrı, zonklar tarzda ağrı, sıcak etkisi ile başlayıp devam eden ağrı, boyun bölgesinde şişlikler…gibi şikayetler olabilir. Röntgen çekilerek dişin çürük durumu yada daha önce yapılmış restorasyonların durumu değerlendirilir. Bazen çok derin yapılmış dolguların sonucundada bu tür rahatsızlıklara rastlanabilmektedir.

Daha önceden kanal tedavisi yapıldığı halde dişle ilgi rahatsızlıklar var ise röntgen çekilir. Daha önceden kök ucu iltihabı olan dişin iltihabı kanal tedavisine rağmen iyileşmemiş olabilir. Cerrahi bir müdahale gerekebilir. Önceden yapılmış kanal tedavisi sonucu kökler tam olarak doldurulamamış olabilir. Bu durumda kanal tedavisi yenilenir. Her türlü tedaviye rağmen hastanın şikayetleri bitmiyor ise diş çekimi önerilir.

Kanal Tedavisi Aşamaları: Dişiniz canlı ise öncelikle anestezi yapılır. Çürük doku temizlenir ve dişin kanallarına girebilmek için dişiniz şekillendirilir. Dişinizin kökleri özel aletlerle dolgu yapılabilecek şekilde temizlenir. Kök ucuna kadar düzgün ve sıkı bir şekilde dolgusu yapılır. Bazı durumlarda kanal tedavisi tek seansta değilde 1-2 seansta bitirilir. Hekim her aşamada röntgen çekerek tedavinin en iyi şekilde yapılmasını sağlar. En son kanalın tamamen dolduğundan emin olmak için bitim röntgeni çekilir.

Kanal Tedavili Dişin Ömrü: Bu konuda yorum yapmak zordur. Kanal tedavisi çekime alternatif olarak yapılır ve pek çok vakada da iyi bir kanal tedavisi ile dişin çok uzun yıllar boyunca ağızda kalması mümkün olmaktadır.

Çekilsin mi kalsın mı?

"Dişimde ağrı var dayanamıyorum”, “dişim şişti”, “dişim iltihaplı”, “yüzüm şişti”. Şimdi ne yapılmalı? Sorunlu diş çekilsin mi? Kalsın mı?

Öncelikli olarak, diş kaybının ne anlama geldiğinden bahsedelim. Başka hiçbir yabancı malzeme kendi vücudunuzun bir parçası olan dişinizin yerini tutamaz. Günümüzde kayıp bir dişin telafisi ancak protez veya implant ile mümkündür. Benimsenen görüş, ancak dişin ağızda tutulamadığı zaman bu alternatiflerin düşünülmesidir.

Eskiden, “dişi çekelim köprü yapalım”, bugünlerde “dişi çekelim implant yapalım”a dönüyor. Çünkü özellikle derin çürüklü, iltihaplı dişleri ağızda tutabilmek kanal tedavisi uzmanlığı yapmamış (endodonti) hekimler için oldukça zor. Yeteri kadar bilgilendirilmeyen hastalar da dişe daha fazla bir şey yapılamayacağı fikrine katılıyorlar ve çekim gerçekleşiyor.. Bir de bunların telafisi için harcanan zaman, emek ve tabiki maliyeti düşünün. O zaman neden dişi ağızda tutmak tedaviyle mümkünken dişi çekelim?

Hasta maddi, manevi olarak bir önyargı ile dişin çekilmesini isteyebilir, siz yarım saat bilgilendirseniz de malesef bu önyargıdan hastayı kurtaramayabilirsiniz. Bunun nedeni hastanın önceden yaşadığı deneyimler (yanlış yapılmış kanal tedavileri) olabilir. Hasta dişin çekilmesiyle sorunun biteceğini düşünüyorsa, asıl sorunun çekimden sonra o bölgenin boş kalmasıyla oluşabileceğinin farkında değil demektir. Hastanın sosyo-ekonomik durumu ve buna bağlı olarak kültür seviyesi, bu tutumunda çok etkilidir. Gelişmiş ülkelerde; çürük oluşmasın diye koruyucu yöntemlere bu kadar ağırlık vermişken, bizim hala tedavi ile ağızda kalabilecek dişleri bile bilinçsizce çekmemiz, daha çok yol katetmemiz gerektiğini gösteriyor.

Şimdi kısaca ağrılı, iltihaplı veya kırılmış bir diş nasıl oluyor da tedaviyle ağızda kalabiliyor kısaca ondan bahsedelim. Dişin içi; pulpa denilen damar, sinir ve çeşitli hücrelerden oluşan bir doku, ve bu dokunun içinde olduğu kök kanal sistemi adı verilen bir boşluktan oluşmaktadır.

Çürük, travma, veya herhangi bir nedenle zarar gören pulpa dokusu vücudumuzun başka yerlerinden farklı olarak kendini tamir edemez. Bu nedenle ağrı oluşur ve dişimiz ağrır. Buna ilaveten kök kanal sisteminin içine bakteri girişi olursa zamanla kökte bir lezyon oluşur ve diş iltihaplanır. Her iki durumda da tedavisi mümkündür. Bu tedavinin adı kanal tedavisidir. (Bazı durumlarda kanal tedavisine ilaveten endodontik cerrahi gerekebilir*).

Kanal tedavisi; kök kanal sisteminin temizlenmesi, bakterilerden arındırılması ve doldurulması işlemidir. Kanal tedavisi tahmin edildiği gibi zor ve sabır isteyen bir tedavi şeklidir. Başarı; tedavinin her aşamasının kusursuz uygulanmasına bağlıdır. İşlemin herhangi bir basamağında oluşabilecek bir sorun tedavinin uzun süreli başarısını direkt olarak etkilemektedir. Eğer kök kanal sistemi tam olarak temizlenip doldurulursa kökten kaynaklı bir sorun olmadan dişin uzun yıllar ağızda kalmaması için bir neden yoktur

Hastaların tedirgin oldukları bir başka konu, tedavi sırasında ağrı duyup duymayacaklarıdır. Günümüzde uygulanan anestezi teknikleri ve solüsyonlar sayesinde kanal tedavisi sırasında hastanın herhangi bir ağrı duyma şansı ortadan kalkmıştır. Tedavi sırasında sürekli bir ağrı duyuluyorsa bu, anestezinin yetersiz olduğunu gösterir. Bu durumda biraz daha beklenmeli veya anestezi tekrarlanmalıdır. Yapılan anestezinin şekli genel olarak çekim yaparken yapılan anestezi ile aynı veya daha kuvvetlisidir. Dolayısıyla çekim veya tedavi kararı verirken anestezi belirleyici bir etken değildir.

Kısaca durumu özetleyelim: Hiçbir şey ağızdaki kendi dişinizin yerini tutamaz. Onu ağızda tutmak öncelikli olarak sizin elinizde. “Dişim ağızda kalabilir mi?” diye bir soruya en iyi cevabı size bir endodontist verebilir. Kanal tedavisi uzmanı bu konuda son sözü söyleyen kişidir. Sağlığınızın herşeyden değerli olduğunu unutmayın.

İLETİŞİM FORMU

!
!
İptal