İmpladent
İmpladent Ekibi
Sterilizasyon
Tıbbi Atıklar
Dişhekimliğinde kullanılan teknolojikler
Makaleler
Basında Diş Sağlığı
İmpladent’ten Haberler
Eğitici Videolar
İnsan Kaynakları
Sterilizasyon

Sterilizasyon nedir?

Sterilizasyon vejetatif ve sporlu tüm mikrop şekillerinin tahrip edilip, öldürülmesidir.

Sağlıklı insanın 1 santimetreküp tükürüğünde 750 milyon kadar mikroorganizma vardır. Hastadan hastaya ve hastadan hekime hastalık bulaşmasını engellemek için doğru teknik ve cihazla sterilizasyon gerçekleştirilmelidir. Sterilizasyonun kontrolü ise her ay düzenli olarak üniversitelerin mikrobiyoloji laboratuarlarından alınan raporlarla teyit edilmelidir.

Sterilizasyon, 3M sterilizasyon kontrolleri ile etkin bir şekilde gerçekleşmektedir.

Sterilizasyon İşlem Aşamaları

1.Temizleme - Denetleme:

İlk sırada mutlaka etkili ve ilkelere uygun olarak yapılmış temizlik gelmektedir. Etkin bir yıkamayla mikroorganizmaların %95'nin ortadan kaldırıldığı gözlemlenmiştir. Manuel temizlikte, kirli alet kutusu kapağı kapalı şekilde getirilerek steril lavabosuna bırakılır. Aletler ılık su ile yıkanır. Düz temiz bir zemin üzerine yerleştirilerek kurulanır.

2.Paketleme - Yükleme: 

Steril edilecek gerekli takımlar paket içlerine düzgünce yerleştirilir. İçindeki mikroorganizmalar dışarı, dışarıdaki mikroorganizmalar içeri nüfus etmeyecek şekilde paket ağızları kapatılır. Paketleme işlemi tamamlandıktan sonra otoklav cihazlarına raf yükü fazla olmayacak, sıralaması üst üste gelmeyecek şekilde yerleştirilir. Otoklavın bir raf ağırlığı için dört adet tedavi paketi yerleştirilebilir. Paketler paralel olarak yerleştirilir ki cihaz içi buhar tüm paketlere nüfus edebilmelidir.Cihaz çalışma saati printer çıktıları kontrol edilerek çalışma saatleri çizelgeye yazılır.

3.Sterilizasyon:

Bakteri sporları dahil olmak üzere mikroorganizmaların ortadan kaldırılması işlemi olarak tanımlanır. Kısaca ''0'' mikroorganizma diyebiliriz.

Buhar Sterilizasyon İşlem ve Isı Süreleri;

134 derecede 3-3.5 dk (ön vakumlu otoklav)
121 derecede 15 dk (ön vakumlu otoklav)
121 derecede 30-45 dk (ön vakumsuz)

4.Boşaltma:

Sterilizasyon saati tamamlandıktan sonra 1-2 dk beklenerek otoklavın kapağı açılır ve raflar boşaltılır.

5.Depolama - Dağıtım:

Depolama alanı sterilizasyon alanına yakın olmalıdır. Paketler ayrı tedavi şekillerine göre yerleştirilmelidir.Raf içerisindeki paketlerde yırtılma,delinme olmadığı müddetçe raf ömrü özel otoklav poşetlerinde 6 ay-1 yıl,beze sarılmış malzemeler 2 ay, kuvet- kâğıt ambalajda 1 ay tekrar sterilizasyon yapmadan kullanılabilir.
 
STERİLİZASYONUN BEŞ AŞAMALI KONTROLÜ

1.Cihaz Kontrolü:

Ön vakumlu cihazlarda Bowie-dick kimyasal indikatörler kullanılabilir. Bowie-dick test paketleri cihazın yapısından bağımsız olarak buhar, vakum ve buhar performansı hakkında bilgi verir.Cihaz testi standartlarına göre ön vakumlu cihazlarda en az günde 1 kez cihaz boşken 134 derecede 3,5 dk yapılmaktadır.

2.Yük Kontrolü:


Sterilizatör içine yerleştirilmiş biyolojik indikatörler yük ile birlikte işleme tabi tutulur. Cihazlarda her yükte 1 adet kullanılmalıdır.

3.Maruziyet Kontrolü:

Sterilizasyon işleminin etkinliği hakkında bilgi vermezler, Renk değişikliği ile paketin işleme tabi olduğunu bildirir. Steril olmuş paketlerle,olmamış paketlerin karışmasını önler.


4.Bohça Kontrolü:

Sterilizasyon işleminin penetrasyonunu kontrol amacıyla kullanılır. Renk değişikliği olmaması durumunda sterlizatörün bozuk olması,uygunsuz paketlenmiş olması,paketleme materyalinin geçirgen olmaması,uygulama ısısının ve süresinin yetersizliği gibi etkenler düşünülür.