Beyazlatma (Bleaching) Tedavisi

27/08/2018
2
3397
Estetik Diş Hekimliği

   Yenilenen web sayfası ve yeni formatlarımızla karşımızdayız. Her hafta merak edilen tedavilerden bahsedeceğimiz serimize diş beyazlatma (ağartma) ile başlıyoruz. '' Nedir, nasıl yapılır, kimlere uygulanır, yan etkileri var mıdır? '' işte bütün bunları ele alacağız. Umarım faydalı bir yazı olur diyelim ve hadi başlayalım.

   Eveeeeet, nedir bu diş beyazlatma ve neden yapılır? Öncelikle bunları konuşalım. Çevrenizde dikkatinizi mutlaka çekmiştir, herkesin diş rengi bir değil. Aynı saç rengi, göz rengi, ten rengi gibi ... Kimimizinki daha beyaz, kimimizinki daha sarı ... Bu renk farklılığı genetik olabildiği gibi çay, kahve, sigara gibi çeşitli alışkanlıklar sonucunda zamanla da oluşabilir. E millet olarak çaya, kahveye olan düşkünlüğümüzü düşününce sararan dişler kaçınılmaz değil mi? Ayrıca yaşla birlikte dişlerimiz ne yazık ki sararabilir. Bütün bunlar sonucunda bu durum bizi rahatsız etmeye başlar ve hatta sosyal yaşantımızı bile olumsuz etkiler. Bazılarımız bu durumdan öylesine rahatsız olur ki konuşurken, gülerken eliyle ağzını kapatmaya çalışır. İşte bu tür durumlarda hastalarımız '' napabiliriz '' diye bize başvurur. Eğer dişler sağlıklı ve kullanılabilir durumdaysa devreye beyazlatma işlemimiz girer.

   Kliniğimizde uyguladığımız beyazlatma işlemi lazerli beyazlatma diye bilinen işlemdir. İki aşamadan oluşur. İlk aşama klinikte, ikinci aşama evde uygulanır. Kaç seans uygulama yapılacağına muayene sırasında dişlerin renk tonuna göre karar verilir ve tedaviye başlanır. Öncelikle özel bir cihazla dişlerinizin beyazlamasını sağlayacak ışık dişlerinize uygulanır. Bu işlem 15 dakikalık periyotlarla 3 kez tekrarlanır. Eğer tek seans uygulamasına karar verilmişse devamında dişlerinize özel silikon bir plak hazırlanır. Hazırlanan plak, günde 6 - 8 saat ağızda kalacak şekilde, içerisine bir beyazlatma ajanı konularak, ortalama 10 gün süreyle kullanılır. Tedavinin tamamlanmasının ardından kişiye göre farklılıklar olmakla birlikte, gözle görülür bir beyazlatma gerçekleşir. Ancak her işte olduğu gibi burada da uyulması gereken bazı kurallar var. Tedavinin ilk seansından bitimine kadar geçen süre boyunca çay, kahve, sigara, asitli ve boyayıcı gıdaların tüketilmemesi gerekir. Bembeyaz dişlere kavuşmayı beklerken boyanmış dişleri kimse istemez, öyle değil mi mi?

   Peki bu beyazlık ne kadar sürer? Merak edilen konulardan bir tanesi de bu. Tedavi bitiminde kontrollerin 6 ay sonra yapılması gerekir. Ancak beyazlığı 2 yıla kadar koruyan hastalarımız da elbette ki var. Yani bu biraz size bağlı. Kişisel alışkanlıklarınıza, ağız hiijyeninize, tükettiğiniz gıdalara göre beyazlatma gerekliliğinin sıklığı belirlenir.

   Beyazlatma işlemi 17-18 yaşından sonra dişleri sağlıklı olan herkese uygulanabilir. Araştırmalara göre uzun süreçte kanıtlanmış bir yan etkisi yoktur. Tedavi süresince oluşabilen hassasiyetler geçicidir.

   Unutmayalım ki ağzımız, çevremizle iletişime geçerken ilk dikkat çeken bölgelerimizden birisidir. Lütfen gereken önemi verip, ağız hijyenlerinimizi sağlayalım ve düzenli hekim kontrollerimizi yaptıralım diyerek yazımızı sonlandıralım.

 

BİZE ULAŞIN

!
!
*Röntgen dosyası .JPG, .PNG veya .GIF formatında ve 10MB'dan küçük olmalıdır.
İptal