BİZE ULAŞIN
tr
Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

Periodontoloji, dişleri çevreleyen yumuşak ve sert dokuların iltihabi hastalıkları ve bunların tedavisi ile ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.

Diş Eti Hastalığı Nedir?

Diş eti hastalığı; diş etlerinin ve dişi destekleyen kemiğin iltihabıdır. Başlangıç döneminde belirti vermeden ilerleyebilir ve çoğu zaman ağrı olmaz. Tedavi edilmezse bu hastalık, dişlerin boylarının uzamasına, dişlerin kaybına ve dişi destekleyen kemiğin erimesine neden olur.

Diş Eti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  1. Diş etlerinin kanaması
  2. Kırmızı, şiş ve hassas diş etleri
  3. Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen, uzaklaşan diş etleri
  4. Dişler ve diş etleri arasında iltihabi akıntı
  5. Sallanan veya giderek birbirinden uzaklaşan dişler
  6. Sürekli kötü ağız kokusu

 

Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi Nasıldır?

Diş eti hastalıkları, sadece diş eti hastalıkları uzmanı tarafından tedavi edilebilir. İlaç kullanımı ile tedavisi mümkün değildir. Diş eti hastalığı, erken seviyede gingivitis olarak adlandırılır. Diş etleri kırmızı, kanamalı ve şişmiş olabilir. Diş eti hastalığının bu aşaması geriye dönüşümlü olabilir. Bazen sadece daha iyi bir ağız bakımı profesyonel diş temizliği tedavi için yeterli olabilir. Diş eti hastalığının seviyesine bağlı olarak diş eti uzmanı (periodontolog); diş temizliğinin yanı sıra küretaj ve kök yüzeyi düzleştrilmesi işlemi önerilebilir. Özel dentalenstrümanlar kullanılarak plak ve diş taşları diş eti cebinden uzaklaştırılır. Daha sonra kök yüzeyleri düzleştirerek diş eti itelenerek dişe sıkı bir şekilde yapışması sağlanır. Bu tedavinin yeterli olmadığı durumlarda diş eti operasyonlarının yapılması da gündeme gelmektedir. Diş eti hastalıkları kendi kendine, antibiyotik, gargara, vitamin… gibi tedavilerle iyileşmez. Mutlaka bir dişeti uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir. Erken dönemde teşhis edilmesi dişetleri kadar dişlerinde sağlığını koruyacaktır.

Merak Ettikleriniz?

Periodontoloji nedir?

Periodontoloji, dişleri çevreleyen yumuşak ve sert dokuların iltihabi hastalıkları ve bunların tedavisi ile ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.

Diş Taşı nedir?

Diş taşı (tartar), mikrobiyal dental plağın dişler üzerinden uzaklaştırılmaması halinde kalsifiye olması (kireçlenmesi) ile oluşan sert birikintilerdir.

Diş Eti Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Dişlerin düzgün temizlenmemesi nedeniyle oluşan bakteri plağı ve diş taşları Beslenme biçimi Tütün kullanımı Sistemik hastalıkların etkisi Genetik faktörler

Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi Nasıldır?

Diş eti hastalıkları, sadece diş eti hastalıkları uzmanı tarafından tedavi edilebilir. İlaç kullanımı ile tedavisi mümkün değildir. Diş eti hastalığı, erken seviyede gingivitis olarak adlandırılır. Diş etleri kırmızı, kanamalı ve şişmiş olabilir. Diş eti hastalığının bu aşaması geriye dönüşümlü olabilir. Bazen sadece daha iyi bir ağız bakımı profesyonel diş temizliği tedavi için yeterli olabilir. Diş eti hastalığının seviyesine bağlı olarak diş eti uzmanı (periodontolog); diş temizliğinin yanı sıra küretaj ve kök yüzeyi düzleştrilmesi işlemi önerilebilir. Özel dentalenstrümanlar kullanılarak plak ve diş taşları diş eti cebinden uzaklaştırılır. Daha sonra kök yüzeyleri düzleştirerek diş eti itelenerek dişe sıkı bir şekilde yapışması sağlanır. Bu tedavinin yeterli olmadığı durumlarda diş eti operasyonlarının yapılması da gündeme gelmektedir. Diş eti hastalıkları kendi kendine, antibiyotik, gargara, vitamin... gibi tedavilerle iyileşmez. Mutlaka bir dişeti uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir. Erken dönemde teşhis edilmesi dişetleri kadar dişlerinde sağlığını koruyacaktır.

Diş Eti Hastalığı Nasıl Önlenir?

Günde en az iki kere doğru diş fırçalama Günde en az bir kere diş ipi kullanımı Altı ayda bir düzenli diş hekimi ziyaretleri ile sağlıklı bir diş ve diş etine sahip olunur.

Diş Eti Kanaması Ve Tedavisi

Diş eti hastalığının ilk belirtisi diş etlerinde fırçalarken ya da spontan olarak ortaya çıkan kanamadır. Diş etleri kanıyorsa, kanamanın bulunduğu bölgede iltihap var demektir. Kanamaların nedeni, diş eti hastalığı sürecinde oluşan birtakım iltihapsal olaylar sonucunda, diş eti dokusunun beslenmesini sağlayan damarlanmanın bozulması sonucu damar içinde kalması gereken kan elementlerinin dışarı çıkmasıdır. Kanayan diş eti özellikle acıya neden olmuyorsa ciddi bir sorun gibi görünmeyebilir ancak bu diş eti hastalığının açık bir belirtisidir. Müdahale edilmediğinde diş eti hastalıkları ciddi bir sorun haline gelebilir. Hastalık, sadece diş etinde ise alt taraftaki kemiğe ilerlememişse diştaşı temizliği ve iyi bir ağız bakımı ile sorun çözülür. Eğer diş etinin altındaki dokulara ulaşmışsa, bu bölgelerin uygun periodontal cerrahi işlemler ile tedavi edilmesi gerekir.

Diş Eti Renklenmesi - Pigmentasyon Nedir?

Diş etlerimizin rengi aynı saç veya göz rengimiz gibi genetik olarak belirlenmektedir. Diş etlerindeki koyu renklenmeler rengi veren pigmentlerin dokuda daha fazla birikmiş olmasından dolayıdır ve fizyolojik bir durumdur. Özellikle koyu ten rengine sahip, esmer bireylerde bu durum daha sıklıkla görülür. Renkleşmeler kahverengiden siyaha kadar değişebilir. Tüm dişetini etkileyebildiği gibi küçük lekeler şeklinde de bulunabilir.

Diş Eti Renklenmesi Hastalık Belirtisi Midir?

Genel olarak bir hastalık belirtisi değildir. Ancak yoğun sigara kullanan bireylerde, diş eti hastalıklarının ilerlemesiyle, bazı hormonlarla ilgili sistemik hastalıklarda ve bazı özel ilaçların kullanımı durumunda da diş etinde koyu renklenmeye rastlanmaktadır. Ayırıcı tanının mutlaka uzman dişhekimi tarafından yapılması gerekmektedir.

Diş Eti Renklenmesinin Tedavisi Var Mıdır?

Diş eti renginin açılması lazer tedavisi ile yapılabilmektedir. Lazerin güvenli ve etkili kullanımı ile tek seansta ve yarım saatten kısa bir sürede sonuca ulaşmak mümkündür. Üstelik herhangi bir ağrı duymadan. Tedavi sonrası ortaya çıkan pembe diş etleriyle ağız ve diş estetiğini mükemmel bir sonuca ulaştırmak daha kolay olmaktadır.

Diş Taşı Temizliği Ve Beyazlatma Aynı Şeyler Midir?

Diş taşı temizliği ve beyazlatma birbirinden farklı işlemlerdir. Diş taşı temizliğinde, bakteri plağının dişler üzerinde sertleşmesiyle oluşan taşlar temizlenir. Ayrıca çay, kahve ve sigara lekeleri giderilir. Bu sayede dişler kendi rengine kavuşur. Beyazlatma (Bleaching) işleminde diş taşı temizliği ve parlatma ile geçmeyen renkleşmelerle, uzun süreli ilaç kullanımına veya doğumsal defekt gibi etkenlere bağlı renk değişimleri tam 8 tona kadar açılır.