CONTACT US
en
Ortodonti

Metal-Seramik (Şeffaf) Braketler

Sabit ortodontik tedavilerde en sık kullandığımız yöntem metal braketlerle yapılan tedavilerdir. Dişlerin ön yüzeyinden uygulanan bu braketler ve teller dişlerin düzeltimini gerçekleştirir.

Seramik Braketlerle Ortodontik Tedavi

Metal braketlere daha estetik bir alternatif oluşturması için üretilmiş olan bu braketler, aynı şekilde dişlerin ön yüzlerinden uygulanmaktadır.

Bu braketler genelde beyaz renkli olup, metal braketlere göre daha az fark edilmektedir. Son dönemde çıkan başarılı seramik braketlerin sayesinde, estetik açıdan tatmin edici bir tedavi süreci sunar.

Genel kanı bu braketlerin tedavi süresini uzattığı yönünde olsa da, hastaların herhangi bir braket koparmadığı durumlarda tedavi süresini anlamlı olarak uzattığını söyleyemeyiz.

Braket Tedavileri Sırasında Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Metal ya da seramik braketlerle tedavi gören bir hastanın en önemli sorumluluğu, diş fırçasını yanında taşımasıdır. Temel olarak hastalarımıza 2 fırça öneririz: ortodontik fırça ve arayüz fırçası. Dişlerin ön yüzlerinde yer alan braketler dikkatli bir fırçalama tekniği gerektirir. Genel olarak özetleyecek olursak:

* Dişlerin ön kısmını 3’e böldüğümüzü hayal edelim. Braketlerin önce diş eti kısmına gelen bölgeleri, ardından braketlerin kendisi, daha sonrada braketlerin alt kısımları fırçalanır.

* Ardından ortodontistinizin size uygun seçtiği bir arayüz fırçasıyla tek tek tüm braketlerin araları fırçalanır.

* Son olarak superfloss olarak bilinen özel diş ipleriyle tek tek dişlerin araları temizlenir. Kısacası diş fırçalama ortodontik tedavide hastanın yerine getirmesi gereken en önemli ve titizlik gerektiren işlemdir.

 

 

Merak Ettikleriniz?

Seramik Braketler Renkleşir Mi?

Son yıllarda geliştirilen seramik braketlerde herhangi bir renkleşme olmamaktadır. Hastanın renkli gıdalar tüketme sıklığına bağlı olarak, braketleri tellere bağlamış olduğumuz şeffaf lastikler bir miktar renkleşebilmektedir.

Metal Braket Mi? Şeffaf Plak Tedavisi Mi?

Metal braket ve şeffaf plak (İnvisalign) her ikisi de ortodonti tedavisi olup, farklı avantajlara sahiptirler. Hangi tedavi yönteminin daha kullanışlı olduğu, kişinin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve ortodonti uzmanının önerilerine bağlı olarak değişebilir.

Seramik Braketler Tedavi Süresini Uzatır Mı?

Genel kanı seramik braketlerin tedavi süresini uzattığı yönünde olsa da, hastaların herhangi bir braket koparmadığı durumlarda tedavi süresini anlamlı olarak uzattığını söyleyemeyiz.