CONTACT US
en
Ortodonti

Şeffaf Plaklar İle Ortodontik Tedavi

Şeffaf plak tedavisi; tamamen size özel olarak üretilen bir seri plaklardan oluşan, telsiz ortodonti yöntemidir. Bu tedavi esnasında dişlerinizin çapraşıklıkları düzelirken tedavi gördüğünüzü kimse fark etmez.

Şeffaf Plak Sistemi Nasıl Çalışır?

Şeffaf plak sisteminin her bir yenilikçi özelliği hak ettiğiniz gülümsemeyi ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Bu yüzden milyonlarca insan hayatlarını çıkarılabilir, neredeyse görünmez alignerlarla değiştirdiler. Dişlerinizi azar azar hareket ettirmek için özel yapılmıştır, her bir küçük hareket sizi nazikçe, etkili ve hassas biçimde bir sonraki halinize bir adım daha yaklaştırır.

Şeffaf plaklar sistemini ilk geliştiren İnvisalign firmasıdır. Şeffaf plak ile ortodontik tedavinin gelişmesinde öncü olmuştur.

Kliniğimizde şeffaf plaklar ile ortodonti tedavisinde İnvisalign, Orthero ve Clear Correct firmaları ile çalışılmaktadır.

Şeffaf plak tedavi fiyatları , uygulanacak tedavi ve ttercih edilen şeffaf plak firmasına göre değişmektedir.

 

 

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Şeffaf plak (İnvisalign) tedavisinde kullanılan plakların neredeyse görünmez olması nedeniyle estetik olarak başarılı olmalarının yanısıra sahip oldukları pek çok kolaylıkları vardır;

* Şeffaf plaklar sayesinde gülüşünüzü saklamadan ortodontik tedavi görebilme,

* Özel anlarınızda ( fotoğraf çekimi, bir düğün veya davete katılım gösterme, iş görüşmesi vb.) kısa süreli olarak plakları çıkarıp tedaviye küçük bir mola verebilme,

* Beslenme açısından hiç bir kısıtlama olmadan hem tedaviye hem de mevcut beslenme alışkanlıklarına devam edebilme,

* Fırçalama ve diş ipi kullanımının diğer ortodontik tedavilere göre daha kolay olmasından ötürü ağız hijyeninin maksimum iyi bir seviye tutulabilmesi

* Klasik tel ve braketlerin kullanıldığı ortodontik tedavilerde, seanslar arası braket kopma ya da tel batması gibi can sıkıcı durumların olmaması.

Merak Ettikleriniz?

Invisalign Tedavisi Nasıl Planlanır?

Ortodontistiniz, İnvisalign tedavisi için uygun olduğunuza karar verdiğinde, dişlerinizin fotoğraflarını çekip, röntgen ve dijital tarama cihazı ( i-tero ) veya fiziksel olarak diş ölçülerinizi alacaktır. Bu kayıtlar ile size özel ClinCheck 3D tedavi planı oluşturulacaktır. Dijital tarama cihazı i-tero ile de tedaviye başlamadan sonucunu görebileceksiniz. Diş plak setleriniz size özel olarak üretilip kliniğe gönderildikten sonra, ortodontistinizin ön gördüğü şekilde yaklaşık 1-2 haftalık sürelerde yeni plaklarını teslim alabileceksiniz. Tedaviniz tamamlandıktan sonra, yeni gülüşünüzü korumak için özel koruyucu apareyler kullanmanız gerekecektir.

Invisalign Plaklarının Kullanımı Nasıl Olmaktadır?

Her bir plak yaklaşık olarak 1-2 haftada bir değiştirilerek yeni plak hekiminiz tarafından size teslim edilir. Her bir plağı günde 20 saat takmanız gerekmektedir. Plakların günde 1 kez diş fırçası ile temizlenmesi önerilmektedir.

Invisalign Plaklarında Renkleşme Olur Mu?

İnvisalign plaklarınızı yeme- içme esnasında rahatlıkla çıkartabilir ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra tekrardan rahatlıkla takabilirsiniz. Plaklarınız ile yapacağınız çay- kahve tüketimi veya sigara içimi plakların hafifçe sararmasına neden olabilir ancak endişe etmenize gerek yok, bir sonraki plak değişiminde yeni plaklarını almış olacaksınız.

Invisalign Tedavisi Herkes İçin Uygun Mudur?

İnvisalign tedavisi, sosyal hayatı hiç etkilemediğinden genç ve erişkin hastalarımızda rahatlıkla tercih edilebilmektedir. Genel anlamda ortodontik tedaviye başlayabilmek için hastanın sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olması yeterlidir. Plaklar ağız içindeki yumuşak dokulara rahatsızlık vermez. Özellikle de ağız hijyenini sağlamak çok kolay olduğundan hamilelik planlayan hastaların bu yöntemle ortodontik tedavi görmeleri daha sağlıklı olmaktadır.

Invisalign Diğer Ortodontik Tedavi Yöntemleri Kadar Etkili Midir?

Invisalign sistemi yeni bir yöntem olmayıp, 20 yılı aşkın bir süreç içinde sürekli yenilikler ve Ar-Ge çalışmalarıyla güncel şeklini almış bir yöntemdir. Gerek plak için kullanılan materyal, gerekse sistemin dişler üzerine kuvvet uygulayabilmesi için geliştirilen ataçmanlar sayesinde, hemen hemen bütün vakalara çözüm üretebilmektedir. Şeffaf plakların etkili olabilmesi için tek şart, hastanın çok iyi bir kooperasyonla plakları sürekli olarak takmasıdır. Herhangi bir ortodontik tedavi yönteminin size uygunluğunun belirlenebilmesi içim ortodontistinizin detaylı bir klinik ve radyolojik muayene yapması gerekir.