BİZE ULAŞIN
tr
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş Ve Çene Cerrahisi

Her türlü diş çekimi ama özellikle cerrahi işlem gerektirecek diş çekimleri, gömük dişler, diş kökü rezeksiyonları, implant uygulamaları, çenelerdeki kistik ve tümöral oluşumların tedavisi, ağız içinde yumuşak ve sert dokuda oluşan lezyonların ve çene kırıklarının tedavileriyle ilgilenir.

Diş Çekimi Neden Gereklidir?

Modern bilim ve teknoloji ile desteklenen günümüz modern diş hekimliğinde, koruyucu diş hekimliği, tedavi etme ve dişi ağızda tutma temel hedef olmakla birlikte; çürüğün dişin köküne ulaşması, kanal tedavisi uygulamasına rağmen dişin kurtarılamayacak durumda olması, diş eti hastalıkları nedeniyle dişin sallanması, travmaya uğramış ve kırılmış dişlerin varlığı, kendiliğinden düşmesi gerektiği halde düşmeyen süt dişlerinin varlığı, dişlerin tam sürmemesi, gömülü veya yarı gömülü halde bulunması, dişlerin kist veya tümör oluşumuna sebep olması, enfeksiyonun, dişi veya çevresindeki kemiği kısmen yok etmesi gibi nedenlerle hasta sağlığını korumak için, bazı hallerde de; ağızda tüm dişler için yer kalmaması nedeniyle ortodontik tedavi planlamasının gereği olarak, diş çekimi yapılabilmektedir.

Ağız-Diş Çene Cerrahisi Operasyon Sonrası Öneriler

  1. 24 saat boyunca ağzınızı çalkalamayınız ve tükürmeyiniz. Yara bölgesini emmeyiniz, dilinizle kurcalamayınız.
  2. Dudağınızı, dilinizi ya da yanağınızı ısırmamaya özen gösteriniz.
  3. Anestezi etkisi, uyuşukluk geçene kadar (yaklaşık 2 saat) hiçbir şey yemeyiniz.
  4. 24 saat sıcak ve sert gıdalardan kaçınınız, mümkün olduğunca yumuşak, ılık gıdalarla besleniniz.
  5. Operasyon sonrası doktorunuzun önerdiği antibiyotik, ağrı kesici ve antiseptik gargaraları size önerilen saatlerde ve miktarlarda almaya özen gösteriniz.
  6. Ağız bakımınıza dikkat ediniz. Operasyondan sonraki gün dişlerinizi fırçalamaya başlayabilirsiniz, ameliyat bölgesini kanatmadan ve zedelemeden yumuşak bir fırça ile fırçalayınız.
  7. Dikişleriniz alınana kadar sigara, alkol ve asitli içecekler içmeyiniz.
  8. Geçirdiğiniz operasyona göre ödem ( şişlik) oluşabilir. Ödemin ( şişliğin) daha az olması için 24 saat operasyon bölgesine dışarıdan aralıklı olarak soğuk ( buz) uygulayınız.
  9. Aşırı kanama, aşırı şişlik, ağrı kesiciye yanıt vermeyen ciddi ağrı ve ateş oluşması halinde kliniğimizi/doktorunuzu arayınız.

Cerrahi işlemlerin başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri, operasyon sonrası ilgili bölgenin bakımıdır.

 

Merak Ettikleriniz?

Çene Cerrahisi Ne Tür Vakalar İle Uğraşır?

Her türlü diş çekimi ama özellikle cerrahi işlem gerektirecek diş çekimleri, gömük dişler, diş kökü rezeksiyonları, implant uygulamaları, çenelerdeki kistik ve tümöral oluşumların tedavisi, ağız içinde yumuşak ve sert dokuda oluşan lezyonların ve çene kırıklarının tedavileriyle ilgilenir.

Gömük Diş Ne Demektir?

Sürme zamanı geldiği halde, çeşitli nedenlerle ağızda yerini alamayan dişlere " gömük dişler " denir.

Gömük Dişin Çekimini Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Gömülü diş çevresindeki yumuşak dokunun enfeksiyonu ve dişeti apsesi, gömülü dişin sürme sırasında diğer dişlere baskı yapıp o bölgede basınç ağrısı oluşturması, yarı gömülü dişin çürümesi, gömülü dişin komşu dişi çürütmesi, gömülü dişin ağızdaki diğer dişlerde çapraşıklık meydana getirmesi veya ihtimali, gömülü dişin çevresinde kist ve tümör gibi lezyonların oluşması ve oluşma ihtimali bulunması, ortodontik tedavi için gömülü dişin çekiminin gerekmesi, tam dişsiz olan ve protez kullanacak hastalarda, protez diş yapımı için gömülü dişin çekiminin gerekmesi

Gömük Diş çekimi Diğer Çekimlerden Farklı Mıdır?

Gömülü yirmi yaş dişlerinin çekimi, diğer dişlerden farklılık arzedebilir. Yirmi yaş dişinin çene kemiğindeki konumu, duruşu pozisyonu, büyüklüğü, üzerinin kemikle veya mukoza ile kaplı olması, sinire ve damara yakın pozisyonda bulunması çekimi güçleştirebilir.Bu nedenle, gömülü diş çekimlerinde küçük olasılıkla da olsa komplikasyon gelişme ihtimali bulunabilmektedir.Ayrıca, çekim için dişin pozisyonunun zor olması ve dişi çıkarmak için kaldırılan kemik miktarına bağlı olarak, iyileşme sürece normal çekimlere göre daha uzun olabilir. Hastanın da, çekimi müteakip, genel ağız temizliğinde daha titiz davranması, ağız hiyjenini iyi sağlaması gerekir. Hastanın bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda, dişin çıktığı kemik boşluğu enfekte olabilir ve iyileşme süreci daha da uzayabilir.

Gömük Dişler Hangi Sorunlara Neden Olur? Nasıl Önlem Alınmalıdır?

Gıda birikimine bağlı olarak, etraflarındaki dişetinde iltihaplanmaya, söz konusu dişte ya da komşu dişlerde çürüğe ve ağız kokusuna, mevcut dişlerde çapraşıklığa sebep olurlar. Fokal enfeksiyon odağıdırlar. Çene kemiği içinde oluşturdukları hacim nedeniyle kemiğin dirençsiz olmasına ve kırılmasına neden olabilirler .Hiç çıkmamış gömük dişlerin de etraflarındaki dokularda kist, tümör gibi patolojik oluşumlar gelişebilir. Komşu dişlerin köklerinde basıya bağlı kök erimelerine neden olabileceğinden çekimleri önerilir.

Çene Kırığı Nasıl Oluşur?

Alt ve üst çene kemiklerinin ani ve şiddetli darbe aldığı durumlarda meydana gelebilir. Dis Hekimine çok detaylı olarak kırığın nasıl meydana geldiği anlatılmalıdır. Değişik açılardan çekilen çene röntgenleri istenebilir. Çok detaylı bir klinik muayene yapılmalıdır. Kırıklarda, alt ve üst çenenin tellerle birbirine sabitlenmesi gerekir. Tedavi için, çene kırığının durumuna göre operasyon da önerilebilir.

Apikal Rezeksiyon Operasyonu Ne Demektir?

Apikal Rezeksiyon, apikoektomi veya kök ucu rezeksiyonu; dişin kök ucunun ve etrafındaki ilişkili enfekte veya patolojik dokunun çıkartılması işlemidir. Bu işlem; kök ucundaki enflamasyon ve enfeksiyonun kök kanal tedavisi veya bu tedavinin tekrarına rağmen iyileşmemesi yada ilişkili kronik patolojinin varlığı halinde ilgili dişi ve çevresini sağlıklı bir yapıya kavuşturmak için yapılmaktadır. Uygulanacak dişe göre ortalama 30 – 90 dk. sürebilen bir operasyondur.

Apikal Rezeksiyon Operasyonu Nasıl Yapılmaktadır?

İşlem yapılacak dişin kök ucunun üzerindeki kemiğe ve kök ucuna ulaşabilmek için diş eti kesilerek sahanın üzerinden uzaklaştırılır. Açığa çıkarılan kök ucu kesilir ve tüm enfekte çevre dokuları temizlenir. Kök kanalının ucu tıkanır. Diş eti yerine yerleştirilir ve dikiş atılır. Birkaç ay sonra kökün etrafındaki kemik iyileşir ve tüm semptomlar kaybolur.