BİZE ULAŞIN
tr
Estetik Diş Hekimliği

Porselen Laminalar (Yaprak Porselen)

Lamina Latince yaprak anlamına gelir. Dişlerin minimal invaziv yöntem ile kesilmeden, yalnızca ön yüzlerinin 0.1-0.7 mm aşındırılması, pürüzlendirilmesinden sonra hazırlanan yaprak porselenlerin bu yüzeye yapıştırılması işlemidir.

Porselen Lamina Niçin Yapılır?

Ağız ortamına süren diş, sürdüğü anda en mükemmel haldedir. Süreçte aside ve travmaya maruz kalmaya başlar. Bununla birlikte aşınmalar, mine çatlakları, çürükler, renklenmeler görülür. Yüzey artık parlaklığını ve bütünlüğünü kaybeder. Bu değişim önlenemeyen bir yaşlanma sürecidir. Bu süreci başa almak mümkün değil ama durdurmak mümkündür. Porselen laminalar en iyi çözümlerdendir.

 

Porselen Lamina Avantajları

Minimal dokunuş ile çok kısa sürede sağlıklı ve doğal bir görünüş sağlanır; sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden temin edilir.

Porselen yüzeyleri oldukça pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri nedenlerden oluşan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını en aza indirir, kahve, çay, sigara gibi dış faktörlerle renk değiştirmez, materyal olarak oldukça kırılgandır. Ancak mineye tam olarak yapıştırıldığı zaman germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci oldukça artar, aşınmaya karşı direnci çok fazladır.

 

 

Merak Ettikleriniz?

Porselen Lamina Nedir?

Lamina Latince yaprak anlamına gelir. Dişlerin minimal invaziv yöntem ile kesilmeden, yalnızca ön yüzlerinin 0.1-0.7 mm aşındırılması, pürüzlendirilmesinden sonra hazırlanan yaprak porselenlerin bu yüzeye yapıştırılması işlemidir.

Porselen Laminaların Kullanım Alanları Nasıldır?

Beyazlatma ile netice alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde, yapısal formu ve şekli iyi olmayan dişlerde, ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama), kırık ya da aşınmış dişlerin düzeltilmesinde, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların onarılmasında, çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde.

Porselen Lamina Yapılamayacak Durumlar Nelerdir?

Kapanış bozukluğu tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar, ileri derecede diş eti çekilmesinin var olduğu vakalar

Porselen Laminaların Kullanım Süresi nedir?

Laminalar iyi bir ağız bakımı koşuluyla çok uzun yıllar problem yaşanmadan kullanılabilir. Bunun nedeni diğer yapıştırma yöntemlerinden daha üstün özelliklere sahip yöntem, teknik ve malzemelerin kullanılmasıdır. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha sağlam olurlar. Ömürlerini uzatmak adına ağız bakımına hassasiyet göstermek gerekir. Dişi tehdit eden her şey laminayı da tehdit eder.

Porselen Laminaların Dezavantajları Nelerdir?

Yüksek teknoloji ve hassas bir çalışma gerektirdiği için pahalı bir yöntemdir, deneyimli bir klinik ve laboratuvar çalışmasına ihtiyaç duyulur, hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine yeterli teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin olması gerekir.

Porselen Laminalar Yapıldıktan Sonraki Süreç Nedir?

Diş fırçalamanın dışında diş ipi ve ağız gargarası yapılmalı, ön dişlerle sert besinler için koparma işlemi yapılmamalı, diş sıkma ya da gıcırdatma alışkanlığı var ise gece plağı kullanılmalı, altı aylık kontroller düzenli olarak yapılmalıdır.

Lamina Renk Değiştirir mi?

Porselen materyaller ile yapılan kaplama ve laminalar adeta bir porselen tabak gibi davranmaktadır. Boyama özelliği olan besinlerin tüketilmesinden sonra bile ilk fırçalama ile dişler orjinal rengine geri dönmektedir.

Dişler Kesilmeden, Sinirleri Alınmadan Estetik Gülüşe Sahip Olunur Mu?

Diş hekimliğinde en dikkat edilen nokta, hangi işlem yapılırsa yapılsın öncelikle dişin canlılığını korumaktır. Ancak kişiye ağrı yapabilecek durumlar varsa dişin sinirlerinin alınması gerekebilir. Dişlerin kesilmeden kompozit venner dolgular ile veya yüzeylerinden çok az pürüzlendirme yapılarak lamina uygulaması ile estetik dişlere sahip olmanız mümkündür.