BİZE ULAŞIN
tr
Ortodonti

Lingual Ortodontik Tedavi (Görünmeyen Tel)

Lingual ortodontik tedavi, tel ve braketlerin dişlerin iç yüzeylerine yapıştırılarak uygulandığı bir tedavidir. Bu tedavide teller ağız içinde görünmediklerinden hastalara estetik olarak tatmin edici bir tedavi süreci sunmaktadır. Bu nedenle ''görünmez diş teli'' olarak da adlandırılırlar.

Lingual Tedavide Kullanılan Braketlerin Özellikleri Nelerdir?

Lingual ortodontik tedavide kullanılan braketler kişiye özel olarak üretilmektedir. Doktorunuzun aldığı ölçüye göre, dişlerinizin formuna özel olarak üretilen braketler ve robotik bükümlerle hazırlanan tellerle tedavi yapıldığından, tedavi sonucunun önceden belirlenip hastaya gösterilmesi de mümkündür.

Lingual Ortodontinin Avantajları Nelerdir?

Estetiktir, tedavi boyunca ağzınızda braketlerin olduğunu yalnızca siz ve ortodontistiniz bilirsiniz. Diğer ortodontik tedavi seçeneklerinden farklı olarak beyazlatma ya da ön bölge estetik işlemlerin ( bonding, lamina gibi) yapılabilmesine imkan sağlar. Tedavinin daha en başında estetik bir gülüş elde edilebileceğinden tedaviye motivasyonunuzu arttırır. Özellikle yetişkin bireylerde sosyal hayatlarını hiç etkilemeden, gülüşlerini özgür bırakan bir tedavi süreci sağlar. Tedavi esnasında çürük oluşum riski, klasik ortodontik tedavilere göre çok daha azdır. Dilin ve tükrüğün, dişlerin iç yüzeylerini temizleyici etkisi bu riski azaltmaktadır. Ortodontik tedavilerde diş fırçalamanın yetersiz olduğu durumlarda ortaya çıkan beyaz lezyonların oluşumu, lingual tedavilerde neredeyse hiç ortaya çıkmamaktadır. Bu anlamda çocuk hastalar için de oldukça avantajlıdır. Braketlerin içte yer alması, tedavi sürecinde dişlerdeki düzelmeyi çok daha net izlenmesine olanak sağlar.

Merak Ettikleriniz?

Lingual Brakelerin Kullanımı Kolay Mıdır?

Lingual ortodontik tedavide ilk braketlemeyi takiben, konuşma esnasında dilin alışabilmesi için 7-10 gün arasında bir süreye ihtiyaç vardır. Bunun dışında diğer tedavi seçeneklerinde olduğu gibi yaklaşık 1 hafta içinde braketlerin verdiği rahatsızlık ortadan kalkmaktadır.