BİZE ULAŞIN
tr

All On Four

Dental implantlar, kısmi ya da tam dişsizlik durumlarının çözümü için en konforlu tedavi seçeneğidir. Ancak diş kayıplarından sonra özellikle bütün dişlerin kaybının ardından, çene kemiği yükseklik ve genişlik bakımından kayba uğrar. Bu kaybın şiddetli olduğu durumlarda, yani çene kemiğinin hacminin çok azaldığı durumlarda, alt çene ve üst çenede 4'er adet implant kullanılarak sabit protezler yapılabilir.

All-On-Four
11/02/2023
192

Bu prosedüre ‘all on four’ adı verilir.

Cerrahi işlem, tüm implant cerrahilerinde yapıldığı gibi yapılır. Tek farkı arka bölgeye yerleştirilen implantların farklı bir açı ile yerleştirilmesidir. Az sayıda implant uygulanarak yapılabilir. Hastanın fazla sayıda implant için yeterli kemiğe sahip olmaması ve/veya hastanın sistemik rahatsızlıkları nedeniyle ileri cerrahi işlemlerden kaçınılması içindir.

Tam dişsizlik durumlarında, çene kemiğinde görülen kayıp ile alt çenede sinir kanalı ile mesafenin azalması, üst çenede ise sinüs boşluklarının sarkması sonucu bu bölgelere implant yerleştirilemeyebilir. Bu durumda all on four tekniğiyle sadece ön bölgeye yerleştirilen implantlar, sabit protez için tek seçenek olabilir.

Tam protez hastalarının çoğu protezin özellikle alt çenede tutuculuğunun zayıf olması sebebiyle zaman içinde çiğneme fonksiyonunu tam anlamıyla gerçekleştiremezler. All on four prosedürü sayesinde yapılabilen sabit protezler hastanın ağrısız ve sıkıntısız çiğneyebilmesine olanak sağlar. Ayrıca yerleştirilen implantlar çene kemiğinin daha fazla erimesine engel olacağından kemik korunmuş olur. Protezin stabilitesi implantlar tarafından sağlandığı için hastalar daha büyük protezler kullanmak zorunda kalmazlar.

Alveol kemiğin ciddi biçimde azaldığı durumlarda, kemik dokuyu artırmaya yönelik cerrahi işlemlerin uygulanması zaman içinde bu cerrahilerle ilişkili komplikasyon risklerini artırır.
All on four prosedürü sayesinde minimum cerrahi işlem yapılarak bu cerrahi komplikasyon riskleri de azaltılmış olur. Çene kemiğinin arka bölümüne yerleştirilen açılı implantlar sayesinde anatomik oluşumlara zarar verilmemiş olur.

All On Four’ un avantajlarını özetleyecek olursak;

*Açılı implantlar daha uzun kullanılarak daha kaliteli bir kemiğe yerleştirilmiş olur,
*Kemik grefti uygulamalarına gerek kalmayabilir,
*Daha kolay temizlenebilen protezler yapılmasına olanak sağlar,
*Daha ileri kemik kayıpları engellenmiş olur,
*Konuşma ve çiğneme fonksiyonları iyileştirilir,
*Kısa zamanda iyileşme, daha az acı ve daha az sıkıntıyla sonuçlanır.