BİZE ULAŞIN
tr

Bonding Uygulaması (Diastema Kapama)

Bonding, kelime kökeni olarak yapıştırma ya da tutturma anlamına gelmektedir. Günümüzde ise biz diş hekimlerinin estetik diş uygulamalarımızdan biridir. Dişlerin estetik görülmesi adına “Bonding uygulaması” yapılmaktadır. Bonding uygulaması; kırık, çürük ya da şekil bozukluğu olan dişlerin kompozit malzeme ile onarılması ve estetik bir görünüme kavuşması işlemidir. Bonding uygulaması sonucunda dişlerinizdeki şekil bozuklukları giderilir, bununla birlikte dişleriniz daha estetik ve pürüzsüz bir görünüme sahip olur.

Dişe herhangi bir zarar vermeden sadece dış yüzeyine uygun renkte dolgu malzemesi ekleyerek yapılan oldukça iyi bir yöntemdir. Porselen kaplamalara göre daha az maliyetli ve kısa süren bir işlemdir.
Dişler diş etinden başlayarak uç noktasına kadar farklı renk ve özelliktedir. Ayrıca dıştan içe de farklı özellikteki tabakalardan oluşmaktadır. Bu sebeple kullanılan dolgu materyalleri de bu tabakaların özelliklerine ve renklerine uygun olmalıdır.
Bonding uygulaması; diş arası kapatma, dişin boyunu uzatma gibi estetik amaçlı yapılacaksa anesteziye gerek yoktur. Fakat çürük sebebi ile yapılacaksa anestezi yapmak gerekir.
Bonding uygulamasını;
Dişteki şekil bozukluğundan şikâyet eden,
Diş kırığı olan,
Diş aralarında boşluk olan hastalarımızda rahatlıkla uyguluyoruz.

Bonding uygulamasının avantajlarına bakacak olursak;
• Dişler kesilmez.
• Dişlerdeki aralıklar diş kesilmesi olmadan, kaplamaya gerek kalmadan tamamlanır.
• Kısa dişler uzatılabilir ve daha genç görünüme sahip olunabilir.
• Kısa sürede uygulanır.
• Küçük dişler büyütülebilir.
• Diğer estetik uygulamalara göre maliyeti daha azdır.

Uygulamadan sonra ağız bakımı her zamanki gibi büyük önem taşımaktadır. Çürük oluşumlarının önüne geçmek için diş hekimlerinin tavsiye ettiği şekilde dişler fırçalanmalı, düzenli diş ip ve ara yüz fırçası kullanılmalıdır. Diş hekimleri kontrolleri de ihmal edilmemelidir.