BİZE ULAŞIN
tr

Gülümsememizi Ne Kadar Seviyoruz?

Güzelliği ve beğenilmeyi simgeleyen estetik kavramı günümüzde gittikçe önem kazanıyor. Modern ve gelişmiş toplumlarda beyaz dişler ve sağlıklı bir gülümseme tercih edilen bir olgu.

Bireylerin dişlerinin görünümünü önemsemesi birçok estetik ve psikolojik rahatsızlıklara varan problemlere sebep olabiliyor. Günümüzde geliştirilen materyallerin pratikliği ve ekonomik oluşu diş beyazlatmayı sadece medyatik insanların değil, herkesin yaptırabileceği bir uygulama haline getirdi.. Amerikalılar bu yönteme Hollywood smile (beyaz gülüş) adını veriyorlar. Diş beyazlatma dişin organik yapısının karbonhidroksit ve suya parçalanarak daha açık renkli ara ürünlere dönüştürülmesi işlemidir. Bu işlem için hidrojen perioksidin çeşitli türevleri kullanılmaktadır. Kullanılan iki değişik beyazlatma yöntemi vardır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda bu iki yöntemin beraber kullanılması oldukça başarılı sonuçlar vermiştir. Diş beyazlatma hemen hemen herkese uygulanabilir. Hastanın ağzındaki dolgular ve kaplamalar bu işlemden etkilenmeyeceği için renk açısından estetik bir problem yaratıyorsa bunların değiştirilmesi önerilir. Yapılan araştırmalara göre beyazlatma diş hekimi kontrolünde yapıldığı taktirde son derece güvenli ve etkindir. Dişler ve dişetleri kesinlikle bu işlemden zarar görmez. Home Bleaching: Bu yöntemde hastadan ölçü alınıp uygun şeffaf kalıp hazırlanır. Hekimin tercih edeceği bir beyazlatma jeli hekim tarafından hazırlanan kalıbın içine uygulanır. Bu şeffaf kalıbın 1 – 4 hafta ve 6 – 8 saat süreyle kullanılması ile beyazlatma işlemi gerçekleştirilmiş olur. Office Bleaching: Diş hekimi tarafından klinikte uygulanan bir yöntemdir. Hastaya koruyucu dişeti blokları uygulandıktan sonra ısı ve ışık yardımıyla bir saat içerisinde beyazlatma gerçekleştirilir. Bir veya iki seans sürebilir.

Bireylerin dişlerinin görünümünü önemsemesi birçok estetik ve psikolojik rahatsızlıklara varan problemlere sebep olabiliyor.