BİZE ULAŞIN
tr

Horlama Ve Tedavisi

Horlama ve Tedavisi Ülkü Koloğlu horlama, horlama tedavisi, horlama apareyi, horlama ilacı, horlama nasıl geçer NEDEN HORLUYORUZ? Yaşla beraber yumuşak damak ve küçük dilde genişleme ve sarkma meydana geliyor. Kilo, alkol ve sigara bu durumu destekliyor.

Bu tabloya diş sıkma da eşlik ediyorsa çiğneme kaslarının da büyümesiyle solunum yolu daralıyor. Böylece uykuda horlama oluşuyor.

HORLAMANIN NEDEN OLDUĞU RAHATSIZLIKLAR NELERDİR?
Uyku kalitesinin çok düşmesi nedeniyle gün içinde yorgunluk, dikkat eksikliği, anksiyete gelişir. Uzun dönemde depresyona neden olabilir. Gün içindeki huzursuzluk, şeker ve karbonhidrat tüketimine neden olacağı için kilo ve buna bağlı tansiyon, şeker vs… gibi hastalıklar gelişir. Dikkat bozukluğuna bağlı ev ve iş kazaları olabilir. Uzun zamanda tabloya Apne eklenebilir. Buna bağlı oksijenlenme sorunu olur. Hayati tehlike oluşturur.

HORLAMA TEDAVİSİ NASILDIR?
Öncelikle burun tıkanıklığı varsa bunun tedavi edilmesi gerekir. Gevşeyen, sarkan yumuşak damak ve küçük dil de cerrahi operasyonla düzeltilebilir. Diş sıkmaya bağlı çiğneme kaslarının büyümesi söz konusu ise biyolojik toksin uygulaması ile diş sıkma tedavi edilip, çiğneme kaslarının normal boyuta gelmesi sağlanmalıdır. Bunların yanısıra HORLAMA APAREYİ kullanılabilir.

HORLAMA APAREYİ’NİN İŞLEVİ NEDİR?
Horlama solunum yolunun daralması ile ortaya çıkar. Horlamanın, Uykuda olma nedeni, alt çenenin uykuda daha da arkaya kayarak solunum yolunu kapatmasıdır. Horlama Apareyi alt çeneyi önde konumlandırır ve arkaya düşmesini önler. Böylece solunum yolu açık kaldığı için horlama engellenmiş olur.

HORLAMA APAREYİ NASIL YAPILIR?
Bu aparey bu konuda eğitim almış deneyimli diş hekimleri tarafından yapılır. İlk olarak alt ve üst çeneden ölçü alınır. Sonrasında alt çeneyi önde konumlandırarak kapanış alınır. Alt ve üst çeneye özel olarak hazırlanmış plaklar, önde kapanış açısına göre birbirine fikse edilir. Bu şekilde hazırlanmış plaklar hastaya teslim edilir. Bu manada hazır satılan horlama apareyleri işlevsel değildir.

HORLAMA APAREYİNİN KULLANIMI KOLAY MIDIR?
Çok kolay olmayabilir. Fakat, uykuya ve hayata kattığı kolaylık ile ölçülürse kullanım kolaydır diyebiliriz.

HORLAMA APAREYİNİN ÖMRÜ NEDİR?
Dişlere tutunan bir aparey olduğu için ağızdaki dişlerin konumu, düzeni değişmediği sürece kullanılabilir.

HORLAMA APAREYİ NASIL TEMİZLENİR? NASIL SAKLANIR?
Eczanelerde satılan protez fırçaları ve sıvı sabun kullanılarak temizlenir. Apareyle beraber verilen protez kutuları içinde nemli bir kağıt havluya sarılarak muhafaza edilir.