BİZE ULAŞIN
tr

Tek Seansta Kanal Tedavisi Mümkün

Endodonti alanındaki yeni teknolojiler ve yeni ilaçlar sayesinde tek seansta kanal tedavisi mümkün!

Diş tedavisinde en çok korkulan uygulamaların başında gelen kanal tedavisi, gelişen teknoloji ve ilaçlar sayesinde tek seansta ve sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor.

Zamanın çok değerli olduğu bu çağda kanal tedavisi için defalarca diş hekimine gitmeye gerek kalmayan bu uygulama ile diş sağlığınıza siz de sadece 20 ile 60 dakika süren tek seanslık bir kanal tedavisi ile kavuşabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Nedir?

Dişin içinde damar ve sinirlerin bulunduğu boşluğa kök kanal sistemi adı verilir. Bu boşlukta bulunan sinir ve damar kompleksine de pulpa denir. Pulpanın çürük, travma, enfeksiyon gibi durumlar nedeniyle zarar görmesi neticesinde kanal sisteminin temizlenmesi, şekillendirilmesi ve doldurulması işlemi kanal tedavisi’dir. Yapılan kanal tedavisi dişin, içinde sinir ve damarlar olmadan eski işlevini sürdürmesini sağlar. İyi bir kanal tedavisi ve üst restorasyon yapılan dişin ömür boyu ağızda kalması amaçlanır.

Kanal Tedavisi Korkulu Rüya Değil

Türkiye’de kırık yaşını geçmiş bireylerin çoğunda bir kanal tedavisi hikayesi vardır. Bugüne kadar kabus gibi algılanan kanal tedavisi, yeni teknolojiler, yeni ilaçlar ve endodonti konusundaki ihtisaslaşma sayesinde diğer diş tedavilerinden farksız hale geldi. Canlı dişlerde tek seans yapılan kanal tedavilerinden sonra ağrı hemen hemen hiç oluşmuyor. Enfekte dişlerde ise nadiren ilk seanstan sonra 1-2 günlük bir rahatsızlık hissedilebiliyor. Bu rahatsızlık hissi de ikinci günden sonra azalarak geçiyor.

Her dişin kök sayısı ve kök anatomisi farklıdır. Ön dişler genelde tek köklü üst küçük azılar iki, azılar ise iki, üç veya dört köklüdür. Bu kökler içinde ise değişik sayıda kanal gözlemlemek mümkündür. Örneğin tek köklü bir alt kesicinin içinde her zaman tek kanal olmayabilir. Azı dişlerde ekstra kanallar çıkabilir. Bu yüzden dental mikroskopla çalışıyoruz. Dişi 25 kata kadar büyüten bu mikroskop sayesinde hiçbir kök kanalını gözden kaçırmıyoruz. Bu da başarı oranımızı ciddi anlamda yükseltiyor.

Dişin tedavi süresini dişin kök ve kanal sayısı, köklerin anatomisi ve dişe daha önce kanal tedavisi yapılıp yapılmadığına bağlıdır. Yapılmış bir kanal tedavisini düzeltmek, hiç kanal tedavisi görmemiş bir dişe kanal tedavisi yapmaktan daha zordur. Bu yüzden dişe ilk kez yapılacak kanal tedavisinin düzgün yapılması çok önemlidir.