BİZE ULAŞIN
tr

Frenektomi Nedir?

Diş eti dokusu ile dil, yanak ve dudak arasında bulunan, dokuları birbirine bağlayan ince zar gibi dokuya frenulum denir. Ağız içinde üst ve alt orta kesici dişlerin arasında, yanakla arka dişlerin arasında, dilin altında bulunur.

 

Dilin ve diş etinin ağız tabanına tutunmasını sağlayan yumuşak dokudur. Frenulum dokusunun yapısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Frenulumun anormal bir şekilde uzun ve kalın olması konuşma, yutma, diş ve diş eti problemlerine yol açabilir. Özellikle dudak frenulumunun dişler arasında fazla gelişmesi dişler arası boşluk oluşturarak estetik problemlere veya diş kök yüzeyinin açığa çıktığı diş eti çekilmelerine neden olabilir. Bu çekilmelere bağlı özellikle alt ön dişlerde diş kaybı bile gelişebilir. Ayrıca, Kalın ve uzun dudak frenulumunun diş etine yapışık bir vaziyette durması; bakteri, tartar ve çürük oluşumunu kolaylaştırır. Bu sorunların engellenmesi amacıyla frenulum dokusunun frenektomi olarak adlandırılan kolay bir cerrahi işlemle alınması gerekmektedir. Bu prosedür genellikle lokal anestezi altında yapılır ve basit bir işlemdir.

Frenektomi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

-Operasyon sonrası ağrı normaldır. Doktorunuz tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır . Ayrıca soğuk kompresler veya buz uygulaması da ağrıyı hafifletebilir.

-Operasyon sonrası işlem bölgesiyle ısırma çiğneme yapılmamalıdır.

-İlk birkaç gün sert gıdalardan, sıcak veya baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

-Operasyon sonrası ağız hijyeni yara iyileşmesi için çok önemlidir. İşlem sonrası doktorunuzun önerdiği şekilde fırçalama yapmalı ve önerilen sprey veya gargara kullanılmalıdır.

-İyileşme süresince sigara veya alkol tüketilmemelidir. Bu maddeler iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.